Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Gyventojai įspėjami saugotis sukčių

97 Копировать

Nors policija nuolat įspėja šalies gyventojus saugotis sukčių, tačiau vis dar pasitaiko žmonių pakliūnančių į jų pinkles. Daugiausiai žalos patiriama pakliuvus į telefoninių sukčių pinkles, kada sukčiai iš žmonių pinigus stengiasi išvilioti naudodamiesi mobiliojo ar fiksuoto ryšio telefonais. Paskambinęs apgavikas prisistato artimu giminaičiu ar net vaiku ir praneša, kad pateko į bėdą (padarė eismo įvykį, nusikaltimą ar įvyko nelaimingas atsitikimas), arba informuoja apie laimėtą vertingą dovaną, į asmeninę sąskaitą pervestus nelegalius pinigus. Naudodamasis netikėtumu ir susijaudinimu, paprašo skubiai pervesti reikalingą pinigų sumą į nurodytą sąskaitą ar atiduoti žmogui, kuris atvyks jų pasiimti. Paskutiniu metu telefonu paskambinę sukčiai vis dažniau prisistato Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnais, policininkais, bankų darbuotojais ir prašo padiktuoti prisijungimo prie pašnekovo elektroninės bankininkystės kodus. Apgavikai, apsimetę pareigūnais, kitų socialinių tarnybų darbuotojais, patenka į gyventojų namus, sukuria tokias situacijas, kurių metu asmuo perduoda pinigus ar sukčius kitaip juos išgauna. Siekdami sukurti kuo įtikinamesnę situaciją, dažnai sukčiai veikia ne po vieną, o organizuotai, sukuria įvairiausias istorijas bei psichologiškai veikia asmenis. Apsimetę Mokesčių inspekcija, Kreditą suteikiančia bendrove ar kita įstaiga, sukčiai siūlo „savo paslaugas“ ir elektroniniu paštu.

Policija įspėja, kad  išgirdus apie tariamą artimojo ar pažįstamojo nelaimę, pirmiausia pabandyti su juo ar žmonėmis, kurie taip pat gali žinoti apie nelaimę, susisiekti ir taip įsitikinti situacijos realumu; niekam neatskleisti asmens duomenų, prisijungimo prie elektroninės bankininkystės slaptažodžių bei kodų, banko kortelių PIN kodų, jokių sąskaitų numerių, kitos konfidencialios informacijos.  Policijos, banko ar kitų tarnybų pareigūnai niekad neskambina asmenims ir neprašo pervesti pinigų už tam tikras paslaugas, atskleisti savo elektroninės bankininkystės ar kitus asmeninius duomenis.

Policijos pareigūnai pataria, artėjant euro įvedimui, būti atidiems ir budriems, sekti su euro įvedimu susijusias naujienas ir neapsigauti, jeigu jų namuose apsilankę ar telefonu paskambinę asmenys siūlytų registruoti litų banknotus, santaupas litais geru kursu keisti į eurus ar panašiai. Informavo, kad sąskaitoje esantys litai į eurus bus keičiami automatiškai nemokamai, keitimas į eurus vyks bankuose, Lietuvos pašto paslaugų teikimo vietose, kai kuriuose kredito unijų padaliniuose ir Lietuvos banke. Įvykus apgavystės atvejui, kuo skubiau apie tai pranešti policijai.