Vaisius ir daržoves penkis kartus per dieną valgo tik 4 proc. Lietuvos gyventojų, atskleidžia 2015 m. kovo pradžioje atliktas tyrimas. Daugiausia – kas trečias – vaisius ir daržoves valgo vos kartą ar du per dieną. Tyrimu siekta nustatyti, kaip dažnai šalies gyventojai valgo vaisius ir daržoves. Anoniminės apklausos telefonu būdu iš viso apklausta per 1 tūkst. respondentų.
Daržovės valgomos netgi rečiau
Panašūs ir daržovių, išskyrus bulves, valgymo įpročiai. Daugiau nei trečdalis apklaustųjų Lietuvos gyventojų pasisakė daržoves valgantys rečiau nei kasdien ir panaši dalis – kartą per dieną. Tik kas penkiasdešimtas žmogus daržovių per dieną suvalgo bent penkias porcijas.
Kaip teigia asociacija „Baltijos ūkis ir verslas“ direktorė Roberta Trimokaitė, priežasčių, kodėl tiek vaisiai, tiek ir daržovės valgomi pakankamai retai, yra įvairių – nuo aukštos kai kurių produktų kainos iki elementariausio švietimo trūkumo. „Daugeliui nuo pat vaikystės sveikos mitybos įpročius diegė tėvai, kartais net prievarta ragindami valgyti vaisius ir daržoves. Tokie pasenę metodai yra visiškai neveiksmingi – kur kas didesnę įtaką daro gerai žinomas žmogus, visur matomas su morka ar bananu rankose“, – sako R. Trimokaitė.
Pernai prasidėjusi kampanija „Penki per dieną“ taip pat skatina visus Lietuvos gyventojus suvalgyti ne mažiau kaip penkias porcijas, arba 400-600 gramų, vaisių ir daržovių kasdien, kaip rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija. Tik valgant vaisius ir daržoves įmanoma praturtinti savo organizmą įvairiomis naudingomis medžiagomis – vitaminais, mineralais, skaidulomis.
Moksleiviai – mažiau pareigingi nei jų tėvai
To paties tyrimo rezultatai atskleidžia ir tai, kad vos daugiau nei trečdalis mokyklinio amžiaus vaikų vaisius valgo du kartus per dieną, ir tik kas ketvirtas jų suvalgo bent tris vienetus. Be to, jie kur kas rečiau valgo šiuos produktus negu jų tėvai – penkių per dieną formulės laikosi vos kiek daugiau nei 2 proc. moksleivių.
Tačiau dauguma šeimų kone ištisus metus valgo tiek šviežius vaisius, tiek ir šviežias daržoves. Anot asociacijos direktorės, tai lemia ne tik auganti pirkėjų perkamoji galia, bet ir galimybė įsigyti norimų produktų visais metų laikais.
„Tai, kad Lietuva jau virš dešimtmečio įsiliejusi į Europos Sąjungą, tik į naudą – paprastesnės importo procedūros leidžia mums atsivežti trokštamus, šviežius ir kokybiškus vaisius bei daržoves visus metus. Todėl galimybių sveikai maitintis – daugiau nei pakankamai“, – sako R. Trimokaitė.
Mažesnė kaina – didžiausia paskata
Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad Lietuvos gyventojus valgyti daugiau vaisių ir daržovių paskatintų mažesnė kaina ir tik tada kokybė. Net septyni iš dešimties žino apie ES vaisiams ir daržovėms taikomus kokybės ir saugumo standartus, todėl produktų kokybė nebevaidina lemiamos reikšmės sprendžiant dėl vaisių ir daržovių vartojimo.
„Žinome, kad du iš trijų renkasi Europos Sąjungoje užaugintus vaisius ir daržoves, kuriems taikomi kokybės ir saugumo standartai. Todėl nestebina, kad Lietuvos gyventojai didesnę svarbą teikia kainai, o ne kokybei – juk ir taip didžioji dalis prekybos vietose esančių produktų yra kokybiški. Belieka tik sumažinti kainas, ir dar daugiau žmonių pamėgs šviežius vaisius ir daržoves“, – teigia R. Trimokaitė.
Vis dėlto, Lietuvos gyventojai tikrai nespjauna į produktų kokybę – kasdienei mitybai rekomenduojama rinktis tik kokybiškus produktus, kurių galima rasti kiekviename prekybos centre. Juk ES šalyse auginamiems vaisiams ir daržovėms taikomi griežti reikalavimai, suformuluoti remiantis Europos maisto saugos tarnybos mokslininkų išvadomis.